O projekcie
Europejskie systemy edukacyjne od dawna dążą do zapewnienia równych szans edukacyjnych każdemu uczniowi - np. dziewczętom lub imigrantom; zapewnienie ich chłopcom jest stosunkowo nowym zjawiskiem, ale jednocześnie staje się coraz bardziej pilną kwestią. W całej Europie istnieje wyraźna potrzeba zwrócenia szczególnej uwagi na rozwój umiejętności i postaw dorastających chłopców, ponieważ, jak wykazują badania, grupa ta jest bardziej narażone na różnego rodzaju ryzyko.
Projekt Chłopaki Czytają ma na celu uczynienie czytania integralną częścią życia chłopców w wieku 11-15 lat. Konsorcjum projektu twierdzi, że można to osiągnąć tylko wtedy, gdy nastoletni chłopcy przejmą kontrolę nad swoimi lekturami i uzyskają swobodę wyboru książek, które spełniają ich rzeczywiste potrzeby i wychodzą naprzeciw zainteresowaniom. Zaspokajanie tych potrzeb wymaga dialogu i zbiorowego wysiłku wszystkich partnerów zaangażowanych w proces edukacji, w tym rządu, wychowawców, rodziców i członków społeczności. Projekt Chłopaki Czytają adresowany jest do wszystkich zainteresowanych stron, ale skupia się w szczególności na nauczycielach, umożliwiając im dostarczenie praktyk, które odpowiadają potrzebom i stylowi uczenia się chłopców, tak by angażować w lekcje chłopców i dziewczęta w równym stopniu jako czytelników i pisarzy.
W celu osiągnięcia powyższych celów projekt wyszkoli nauczycieli chłopców w wieku 11-15 lat (w tym nauczycieli wychowania specjalnego i bibliotekarzy szkolnych), angażując ich w szereg działań.
Partnerzy będą prowadzić badania w celu określenia aktualnych trendów i stanu wiedzy w relacji z promocją czytania wśród chłopców. Potrzeby czytelnicze chłopców w krajach partnerskich będą badane w ramach grup dyskusyjnych, analizy materiałów badawczych oraz wywiadów z kluczowymi interesariuszami. Identyfikacji i ocenie podlegać będą główne programy i przykładowe zajęcia służące promocji czytania wśród nastoletnich chłopców. Zostanie opracowany zestaw narzędzi, nauczyciele przeszkoleni, a przygotowane ćwiczenia zintegrowane z programem lekcji w wybranych szkołach wszystkich krajach partnerskich.